Rybník plný pstruhů vás nenechá v klidu? Asi patříte mezi početnou skupinu rybářů, kteří si oblíbili lov pstruha duhového na stojaté vodě. Sezona duhákodromů vrcholí právě nyní, koncem zimy a začátkem jara. Sepsali jsme proto krátký článek o nešvarech, jenž tyto lovy provází.
Lov na pstruhová těsta a pasty
Tohle možná není nešvar ale spíš otázka filozofie lovu. Chytat pstruhy na těsto stejně jako kaprovité ryby nám přijde jako neuvěřitelná nuda. Konkrétně s tímto způsobem chytání ale můžete na některých revírech tvrdě narazit.
Ne každý majitel soukromého revíru si přeje, aby zákazníci lovili staticky bobkařením a blokovali dlouho jedno lovné místo. Naprostý zákaz těstu vyhlásili na pstruhových rybnících Středočeského územního svazu. Tady se smí použít jen přívlač a lov na umělou mušku. Někteří rybáři to velmi chytře zkoušeli obejít občasným popotažením těsta, což mělo imitovat přívlač.
Vysedávání v křesle a jednou za pět minut potáhnout nástrahu má ovšem k přívlači na míle daleko. Opravdová přívlač s UL prutem je přitom daleko zábavnější a fyzicky nenáročná metoda lovu, kterou si užijete daleko víc než chytání na těžko.
Nevhodné nebo zbytečně tvrdé pruty
Již několikrát jsme akcentovali, že jít cestou co nejslabšího prutu nemusí být úplně šetrné. Pstruzi na stojaté vodě jsou ale vhodnou cílovkou pro UL chytání. Nemáte doma UL prut? V podstatě to nevadí. Chytat se dá samozřejmě s čímkoliv. Pocítíte to ale na vlastních rukou. Kdo se věnuje pstruhům často, vhodný prut si nakonec stejně pořídí.
V čem je rozdíl? Vláčet se dá koneckonců i s teleskopem. Vězte ale, že váš komfort chytání s těžším prutem klesá. Pokud se divíte, že závodníci vydrží kolem vody běhat celý den, tak vězte, že za tím stojí jedna věc: lehká sestava.
Ultralehký proutek s vhodným navijákem váží málo. Dobře vyladěná sestava nepůsobí velkými silami na vaše ruce a únava přichází později. Když přijdete s poctivým štikovým vláčákem a 400 navijákem, ruce vás začnou bolet o hodně dříve. V případě použití teleskopického prutu sklolaminátové konstrukce to bude ještě horší.
Na lepší prut rybu sice lépe nechytíte. Lov si ale určitě více užijete.
Existují ovšem jisté výjimky. To je například lov na větších rybnících, kde se pstruzi drží daleko od břehu. Znalí rybáři zde volí úplně opačný nástroj – dlouhý prut. Potřeba nahodit co nejdále vede až k použití dlouhých feederových prutů, které nejsou na přívlač určené. Nahazování s nimi je dřina. Ve specifických případech ale účel světí prostředky a velká dřina přináší ovoce.
Mnoho pstruhových nádrží je ale spíše menší rozlohy a vystačíte si s lehčím prutem.
Lov na stejnou nástrahu nebo na stejnou barvu
Duhák na stojáku má svoje nálady. Klasické schéma lovu na zářivé barvy může totálně selhat a také často selhává. Po nějakém čase pstruzi poznají, že ty oranžové a zelené věci nejsou dobrá volba k obědu. V tu chvíli na řadu přichází temnější nebo přírodnější odstíny.
Zbarvení nástrah je třeba střídat docela často. Stejně tak stojí za to vyzkoušet různé typy nástrah. Často přestávají fungovat tvrdé nástrahy ale na gumové nástrahy záběry přichází. Poměrně málo se v současné době chytají například rotační třpytky a relativně méně rybářů si na duháky bere například wobler. Změna nástrahy nebo její barvy může otočit naprosto beznadějný den v úspěšnou rybačku.
Použití příliš silných šňůr a vlasců
Toto souvisí s následujícím bodem. Na pstruhovou vláčku dáváme většinou důraz na menší a lehké nástrahy. Větší průměr šňůry nebo vlasce v takovém případě naprosto zásadně snižuje délku náhozu. S některými nástrahami pak možná nehodíte ani deset metrů, což vaše šance na úlovek dost snižuje.
Malé nástrahy v kombinaci s lehkou zátěží vyžadují snížit průměr co nejvíce. Ekonomická varianta je třeba jen obyčejný vlasec průměru 0,12 mm. S lepším rozpočtem můžete investovat do nějaké pletené šňůry.
U tenkých průměrů se ale nevyplatí zbytečně utrácet za levné ale méně kvalitní pletenky, jejichž udávaný průměr je vždy vyšší než píšou na krabičce. Dobrá volba jsou například šňůry Momoi v průměrech 0,06 – 0,1 mm, které ale patří k těm nejdražším na trhu.
Příliš velké nástrahy
Pstruh nemá problém zhltnout i větší nástrahu. Málokdy ale má cílený smysl využívat nástrahy s velikostí nad 7 centimetrů. Většinou dokonce chytáme na nástrahy do 5 centimetrů.
Všimněte, že muškaři loví na různé lury a booby mušky, které často měří méně než 3 cm. O trofejní duháky na soukromých revírech přitom nouzi nemají. Chytat se štikovými woblery na duhákodromu asi nemá smysl, pokud zde není právě štika a nechytáte s lankem.
Pokud potřebujete nahodit do větší vzdálenosti, tak může být větší nástraha lepší volbou. Osobně ale dávám přednost nástrahám, které letí daleko v menší velikosti. To jsou například duhákové plandavky. Ve wolframové verzi váží více a letí dál i ve větru.
Buďte první kdo přidá komentář