5 důvodů proč je muškaření nejlepší způsob rybolovu

muškaření

O muškaření se říká, že jde o královskou disciplínu. Mnoho rybářů při představě muškaření přemýšlí zda je vůbec možné se tuto techniku snadno naučit. Nebudeme daleko od pravdy, když prohlásíme, že to je daleko snazší než to vypadá. Zvládnout základy je otázka pár vycházek a stát se muškařem může během pár dní i fanatický kaprař.

Je ale muškaření opravdu královská metoda, jak se traduje? Podle nás rozhodně ano a nemá to nic společného s vysokým sebevědomím některých muškaři. Pro názornost uvádím několik důvodů proč je muškaření to nejlepší.

Muškaření vás dostane do přírody

Muškaření má jednu nespornou výhodu, odehrává se  na těch nejhezčích místech. Chytá se v horách, podhůří, v lesích a mezi loukami. Tradiční muškaření na pstruhových řekách možná není o obřích úlovcích ale rozhodně je o splynutí s přírodou. Dostanete se na spoustu pěkných míst a často tam budete celé hodiny úplně sami. Můžete svobodně brodit divoké horské toky a vnímat přírodu téměř všemi smysly.

plotice na mušku

Naučíte se spoustu věcí o přírodě

Moderní rybaření se čím dál tím více oddaluje od své přírodní podstaty. Spousta z nás platí za perfektní zbožíznalce, kteří by z fleku mohli prodávat v jakékoliv rybářské prodejně. Známe pruty, navijáky a dokážeme hodiny diskutovat o složení nástrah nebo nejlepších montážích. 

Předchozí generace rybářů by nejspíš nevěřila, že dnešní rybář může fungovat tak, že přijede na revír, prozkoumá místo pomocí nahazovacího echolotu, pak tam pošle loďku na dálkové ovládání, která vysype krmení a nakonec nahodí montáže aby si mohl zalézt do bivaku a čučet na seriál v notebooku.

Ven ho vytáhne až řev signalizátoru. Těžko říct, zda by z takového materiálu dokázal například Ota Pavel vytvořit legendární díla rybářské literatury. Strejda Prošek by s pípáky a echolotem nejspíš trochu ztratil na eleganci a puncu znalce řeky.

Tohle je samozřejmě extrém ale příběh o přetechnizovaném rybaření je zcela reálný. Kdo nechce, ten bohužel nemusí mít na rybách s přírodou nic společného. 

Je to zajímavý kontrast s dřívější rybařinou. Předkové sice lovili čistě pro maso ale byli to dokonalí znalci, kteří o řece věděli snad úplně všechno.

Muškaření je asi poslední disciplína, která vyžaduje se přírodou komplexně zaobírat. Musíte se naučit entomologii hmyzu, který žije na revírech včetně vývojových stadií.

Naučit se vázat mušky, které je napodobují a hlavně je prezentovat rybě jako opravdovou potravu.

Zároveň se naučíte mnohé o řece a životě ryb v ní. Jenom tak můžete mít při muškaření úspěch. Budete vědět kam a kdy jít, a také kdy ryby raději nechat na pokoji protože se například blíží jejich tření a hájení ještě nezačalo. 

Nebudete jen pouhým rybářem ale znalcem přírody, který má radost nejen z úlovku ale i z dobrého stavu našich řek. Mnozí rybáři pak neváhají přiložit ruku k dílu a tráví hodiny v líhních a na chovných revírech.

Nepotřebujete metráky vybavení

Na rozdíl od moderní kaprařiny a ostatních metod lovu je muškaření poměrně nenáročné na objem výbavy. Stačí si obléct brodící kalhoty, vzít prut a všechno ostatní vybavení se vám vejde do vesty.

S lehkými broďáky můžete podél řeky nachodit pěšky spoustu kilometrů a zachytat si tam, kde není přístup autem a tím pádem téměř zadní jiní rybáři.

muškaření sibiř

Muškařit se dá úplně všude

Teď trochu popřeme bod číslo 1. Muškaření ale není zdaleka jen o pstruhové vodě nebo soukromém rybníku, kde taháte granulované duháky.

Chytat na mušku můžete úplně všude. Od návesního rybníku až po Vltavu u Karlova mostu. Důležité je pouze aby tam byly nějaké ryby.

Nemyslete si ale, že MP muškaření je jen zástěrka pro lov dravců zjara a podobné přečiny, které v poslední době rozvířily rybářský svět. Již skoro všude existuje omezení mušky během jara na tři centimetry, což toto celkem úspěšně řeší.

hezký tloušť z Berounky

Na mušku můžete chytit prakticky všechny druhy ryb jako při běžné rybařině. Notoricky známý je lov tloušťů na mušku, naprosto spolehlivé na ni celoročně berou například také plotice a existují muškaři, kteří cíleně loví i kapry.

Při správné technice můžete chytat cejny, prakticky všechny říční ryby a občas jsou zaznamenány i kuriozity typu úhoře na mušku a podobně.

Muškaření patří mezi nejšetrnější metody lovu

Šetrné zacházení s rybou je zakotvené v rybářském řádu. Nejeden rybář má podložku, dezinfekce a další produkty, které mají ulehčit rybě jistě ne příliš příjemný zážitek z ulovení.

Muškaření dokáže být velmi šetrná metoda, která rybu minimálně poškodí. Nepotřebujete k tomu žádné vybavení navíc. Stačí držet se několika jednoduchých zásad:

  • Používat háčky bez protihrotu – mušky vázané na malých háčcích bez protihrotu působí rybě minimální škody
  • Vyháčkování ve vodě – většinu ryb lze vyprostit přímo v rodném živlu. S výše uvedenými háčky se menších ryb nemusíte vůbec dotknout, stačí jen povolit a háček často sám vypadne
  • Podběráky s pogumovanou sítí – pokud je ryba větší tak je nejlepší volba gumová síť v podběráku. Vyháčkování je opět otázka vteřiny a ryba vůbec nemusí na břeh

Pokud odoláte pokušení pořídit si extrémně jemné muškařské pruty s nízkým AFTMA, tak nemáte problém zdolat ani případné větší úlovky tak, abyste je mohli bez potíží vrátit zpátky vodě.

Čtěte další články o muškaření

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.